Parafia Najświętszego Serca Jezusa w Śremie,

Archidiecezja Poznańska

Będziemy mieli dwóch nowych Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej!

Dodano: 29.05.2024

Kim są nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej?

To osoby świeckie, które zostały powołane do służenia w wyjątkowych okolicznościach, by rozdawać Komunię Świętą. Ich rola, choć wydaje się być owiana pewnym „nadzwyczajnym” blaskiem, jest przede wszystkim odpowiedzią na praktyczne potrzeby Kościoła. I nie ma nic wspólnego z tym, że te osoby są takie wyjątkowe, czy nadzwyczajne, ale sytuacje, w których posługują są niestandardowe, czyli w sytuacjach, gdy kapłani są niedostępni lub ich liczba jest niewystarczająca do obsłużenia wszystkich uczestników liturgii. Wówczas do takiej „misji specjalnej” wkraczają ustanowieni szafarze nadzwyczajni. 

Kto może pełnić funkcję szafarza nadzwyczajnego Komunii Świętej?

W Archidiecezji Poznańskiej nadzwyczajnym szafarzem Komunii Świętej może zostać mężczyzna w wieku 25 – 65 lat. Dyspensy od wieku, jeśli zaistnieje uzasadniona potrzeba, udziela Ordynariusz diecezji. Ponadto nadzwyczajnym szafarzem Komunii Świętej są również klerycy, którzy przyjęli posługę akolitatu (zazwyczaj na 5. roku seminarium). Do przyjęcia święceń diakonatu pozostają szafarzami nadzwyczajnymi. 

Będziemy mieli dwóch nowych szafarzy!

Ustanowienie odbędzie się podczas uroczystości jubileuszowych z okazji 25. rocznicy powołania do życia w Archidiecezji Poznańskiej duszpasterstwa nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Uroczystości jubileuszowe odbędą się w sobotę 8 czerwca 2024 w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Poznaniu. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10:00 od uroczystej celebracji Eucharystii pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego w obecności poznańskich biskupów pomocniczych. W czasie Mszy Świętej nastąpi obrzęd pobłogosławienia do pełnienia funkcji nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej w Archidiecezji Poznańskiej 172 osób – w tym Filip Kozłowski i Łukasz Zieliński z naszej parafii. Ksiądz Arcybiskup dokona również przedłużenia funkcji na kolejny rok wszystkim obecnym na wydarzeniu szafarzom.

Po Mszy Świętej odbędzie się udekorowanie medalami za zasług dla Archidiecezji Poznańskiej Jubilatów ustanowionych w 1999 roku i do dziś posługujących. W naszej parafii jest czterech takich szafarzy, którzy pełnią tę posługę od 25 lat: Józef Bittner, Wojciech Matuszak, Mariusz Pawłowski oraz Robert Piątek. 

Filip Kozłowski

Urodzony 1 maja 1998 roku w Śremie. Skończywszy 9 lat został przyjęty do wspólnoty ministranckiej podczas Mszy Św. 2 grudnia 2007 roku. W swojej „karierze” ministranta pełnił funkcję Wiceprezesa Ministrantów, a także Wiceprezesa Dekanatu Śremskiego.

Od 7-ego roku życia choruje na cukrzycę typu I. Leczy się za pomocą pompy insulinowej i systemu CGM. Sama choroba jak mówi nie sprawia mu wielu problemów, ani nieprzyjemności – jest wręcz wdzięczny, gdyż wiele go nauczyła. Co więcej nawet się z nią zaprzyjaźnił. Zawodowo Filip pracuje jako nauczyciel w Zespole Szkół Ekonomicznych w Śremie. Jest to jego jedyne źródło utrzymania, lecz planuje podjąć pracę w zawodzie lub otworzyć własną działalność – o ile da radę to ze sobą połączyć. Jak zawsze mówi, znalazł swoje miejsce i czerpie radość oraz siły z obecnej pracy, więc nie zamierza jej porzucić.

Jest absolwentem ZSE z tytułem technika informatyka. Skończył studia inżynierskie i magisterskie na wydziale Informatyki, który obecnie jest wydziałem Informatyki i Telekomunikacji oraz studia podyplomowe z Przygotowania Pedagogicznego na Politechnice Poznańskiej.

Jako swoje zainteresowania wymienia zwykle trzy, choć jest ich więcej na pewno. Poezja, gitara i śpiew oraz sporty, zwłaszcza piłka nożna i siatkówka. O wszystkich mogli Państwo gdzieniegdzie usłyszeć jak chociażby podczas organizowanych przez Filipa i przyjaciół wieczorów poezji, czy też zdobycie wysokich miejsc na ministranckich turniejach sportowych podczas ogłoszeń parafialnych.

Filipa trudno przedstawić w kilku słowach, dlatego jak sam mówi: „Jeżeli chcesz mnie poznać bardziej lub głębiej to zajrzyj do moich wierszy – tam jestem ja, tj. moja dusza, serce, rozum i oczy.”. 

Łukasz Zieliński

Urodziłem się w 1999 roku w Poznaniu. Od najmłodszych lat interesowałem się liturgią, zostając ministrantem w 2009 roku w wieku 10 lat w naszej parafii. Z czasem zagłębiałem się w liturgię i zostałem kolejno lektorem i ceremoniarzem, kończąc kursy w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Ponadto od 2014 jestem członkiem zarządu służby liturgicznej, natomiast od 2016 jestem prezesem ministrantów w naszej parafii oraz prezesem dekanalnym dekanatu śremskiego. Od 2017 roku prowadzę naszą stronę parafialną w internecie i na Facebooku. 

Jestem absolwentem Zespołu Szkół Ekonomicznych w Śremie. Od 2021 roku studiuję teologię na Wydziale Teologicznym na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Rozpocząłem pisanie pracy magisterskiej z liturgiki na temat służebnego wymiaru diakonatu na podstawie Pontyfikału Rzymskiego. 

Ponadto w 2023 roku dekretem Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego zostałem mianowany przewodniczącym Rady Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej oraz członkiem archidiecezjalnej Rady Duszpasterskiej naszej archidiecezji.

Kocham liturgię, liturgia to moja pasja. Bardzo się cieszę, że mogę być blisko ołtarza i wielbić Chrystusa, przyczyniając się do tego, by liturgia była piękna, by wierni mogli jeszcze lepiej przeżywać te święte misteria, jakie dokonują się podczas każdej Mszy Świętej. Dlatego jest dla mnie wielką radością, że od 8 czerwca bieżącego roku będę mógł jeszcze bardziej służyć naszej wspólnocie parafialnej poprzez posługę nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej, zanosząc Komunię Świętą chorym oraz w razie potrzeby rozdzielać sakrament w czasie Mszy Świętej.

Prywatnie jestem szczęśliwym mężem Natalii od sierpnia 2022 roku. Zawodowo zajmuję się tworzeniem stron internetowych.

Dowiedz się więcej o posłudze Nadzwyczajnych Szafarz Komunii Świętej

Zobacz także...

Mamy dwóch nowych szafarzy

Zobacz więcej

Jubileusz 25-lecia posługi czterech naszych szafarzy

Zobacz więcej

Zapraszamy dzieci na Serdeczną Osadę

Zobacz więcej

Rekolekcje „Adoratio” w Niepokalanowie

Zobacz więcej