Parafia Najświętszego Serca Jezusa w Śremie,

Archidiecezja Poznańska

Życie to dar Boga, który mamy rozwijać

Dodano: 18.01.2021

„W judaizmie i chrześcijaństwie podobnie patrzymy na życie – to dar Boga, który mamy rozwijać i strzec go. Chodzi o to, by nasze życie mogło owocować troską o zdrowie duszy i ciała, nasze i innych” – powiedział bp Szymon Stułkowski podczas nabożeństwa biblijnego, 17 stycznia, z okazji XXIV Dnia Judaizmu w Kościele katolickim.

Poznański biskup pomocniczy przewodniczył modlitewnemu spotkaniu z udziałem przedstawicieli Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Filii w Poznaniu, Poznańskiej Grupy Ekumenicznej oraz członków Stowarzyszenia „Coexist” w kościele pw. św. Wojciecha w stolicy Wielkopolski.

Nabożeństwo, które było także transmitowane online, rozpoczęło się od zapalenia Menory Dialogu, towarzyszącej wydarzeniom związanym z poznańskimi obchodami Dnia Judaizmu.

W komentarzu biblijnym bp Stułkowski podkreślił, że zwłaszcza teraz, podczas panującej pandemii koronawirusa doświadczamy kruchości naszego życia.

Poznański biskup pomocniczy zaznaczył, że Pan Bóg podzielił się z nami swoim życiem, powołując nas do istnienia z miłości. Zwrócił uwagę, że Pan Bóg nakazał miłowanie nieprzyjaciół.

„Człowiek sam z siebie nie jest zdolny do takiej miłości, ale jest ona możliwa dzięki mocom nadprzyrodzonym” – stwierdził.

Bp Stułkowski przekonywał, że miłując nieprzyjaciół, naśladujemy samego Boga. „Miłując nieprzyjaciół, naśladujemy Boga, który w Jezusie okazał nam miłość, gdy byliśmy jeszcze grzesznikami” – zaznaczył.

W komentarzu żydowskim rabin Stas Wojciechowicz, od października 2010 pierwszy rabin Centrum Społeczności Postępowej i Synagogi Ec Chaim Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, nawiązał do tegorocznego hasła XXIV Dnia Judaizmu w Kościele katolickim, zaczerpniętego z Księgi Powtórzonego Prawa.

„Wiekuisty proponuje nam życie i śmierć, dobro i zło, drogę, która poprowadzi nas do ziemi obiecanej, ale możemy też wybrać drogę, która poprowadzi nas do ziemi egipskiej” – mówił rabin Wojciechowicz.

Przekonywał, że wybór, o którym traktuje Księga Powtórzonego Prawa, dokonany przez jednego człowieka, w rzeczywistości jest wyborem całego narodu.

„Dokonując wyboru, bierzemy odpowiedzialność za pokolenia, które nastąpią po nas. Każda rzecz, którą wykonujemy, ma wpływ na pozostałych. Człowiek przez całe życie dokonuje wyboru, czy zostanie zapieczętowany w księdze życia” – stwierdził.

Podczas nabożeństwa modlono się za chrześcijan i Żydów, a także za Ojczyznę, by wśród narodu panowały jedność i umiejętność wzajemnego przebaczania.

W Poznaniu Dzień Judaizmu organizują Referat ds. Dialogu Międzyreligijnego Archidiecezji Poznańskiej oraz Stowarzyszenie „Coexist”.

Tegorocznym obchodom Dnia Judaizmu towarzyszy hasło: „Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście” (Pwt 30,15).

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r. Jesteśmy drugim po Włoszech europejskim krajem, w którym zaczęto organizować jego obchody. Później włączyły się w tę inicjatywę m.in. Austria, Holandia i Szwajcaria. Celem tego dnia ma być modlitwa i refleksja nad duchowymi więziami obu religii. Jego obchody przypadają 17 stycznia, w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

ekai.pl

Zobacz także...

Turnus I półkoloni zostaje odwołany

Zobacz więcej

Zapraszamy na Piknik Parafialny na Serdecznej Osadzie 7 lipca

Zobacz więcej

Msze, spowiedź i biuro w czasie wakacji

Zobacz więcej

Zbiórka pieniędzy na windę dla potrzebującego

Zobacz więcej

Msze Święte

NIEDZIELA
07:30
09:00
10:15    suma
11:30    z dziećmi   
20:30

PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
07:00    
18:00    
18:30    

SOBOTA
07:00 
18:30