Parafia Najświętszego Serca Jezusa w Śremie,

Archidiecezja Poznańska

Wejdźmy na szlaki, jakie przetarł nam Jan Paweł II

Dodano: 17.06.2020

Brak Jana Pawła II pozwala nam dzisiaj jeszcze głębiej odkryć jego promieniowanie – powiedział abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. sprawowanej w Wadowicach w okazji 100. rocznicy urodzin polskiego papieża. Przewodniczący KEP zachęcił, by od prób dowartościowania się wielkością papieża, przejść na szlaki  jakie nam przetarł.

W liturgii sprawowanej w wadowickiej bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny uczestniczyło kilkudziesięciu polskich biskupów. Dzisiejsza liturgia w rodzinnym mieście Karola Wojtyły, sprawowana była jest z okazji 100. rocznicy urodzin polskiego papieża.

W homilii abp Stanisław Gądecki podkreślał ogromne zasługi Jana Pawła II dla współczesnego świata dodając, iż dni żałoby pokazały, że świat to docenił. Przypomniał, że w intencji chorego Papieża modlili się nie tylko katolicy, ale też protestanci, prawosławni, żydzi, muzułmanie, ludzie dobrej woli, zaś solidarność i życzliwość okazywali także niewierzący.

Przewodniczący KEP wskazał na główne linie pontyfikatu Jana Pawła II. Za ks. prof. Andrzejem Szostkiem MIC wymienił osiem najważniejszych tematów: człowiek, życie, rodzina, społeczeństwo, Kościół, misje, miłosierdzie oraz świętość.

“Chyba nikt nie ma dziś wątpliwości, że św. Jan Paweł II był wielkim darem Boga dla Polski, Europy, świata i Kościoła. Jego brak pozwala nam dzisiaj jeszcze głębiej odkryć jego promieniowanie” – mówił przewodniczący KEP.

Abp Gądecki wyraził opinię, że “ewangelijne ziarno wrzucone przez niego na glebę ludzkich serc potrzebuje jeszcze dużo czasu, aby znaleźć należne mu miejsce w ludzkich sercach; aby wydać dojrzalszy plon”.

Jednocześnie abp Gądecki przestrzegł przed błędnym przyjmowaniem, jakoby wiara i geniusz świętego Jana Pawła II miały, same z siebie, wystarczająco chronić chrześcijan przed niebezpieczeństwami. “Każde kolejne pokolenie jest wezwane do przyswojenia sobie – w sposób autentyczny i oryginalny – tradycji i wartości, jakie zostały mu ofiarowane przez tego Papieża, aby otrzymany od niego dar zaowocował na nowo w nowych czasach i w nowych okolicznościach” – zaapelował przewodniczący KEP.

“Poprzez codzienne pójście za Chrystusem każdy z nas musi sobie przyswoić skarby prawdy i łaski, jakie zostały nam przekazywane przez dziedzictwo przeszłości – wskazał metropolita poznański. – Tak, potrzeba, abyśmy – od prób dowartościowania się jego wielkością – przeszli w Duchu Świętym na szlaki jakie nam przetarł św. Papież, abyśmy przede wszystkim „nigdy nie wzgardzili Miłością Chrystusa, która jest największa, która wyraziła się przez Krzyż, a bez której życie ludzkie nie ma ani korzenia, ani sensu” – zakończył swą homilię abp Gądecki.

Dzisiejsza liturgia w Wadowicach, rodzinnym mieście Karola Wojtyły, zakończyła obchody 100. rocznicy urodzin polskiego papieża. W niedzielę 14 czerwca polscy biskupi odprawili uroczystą Mszę św. w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie, w czasie której homilię wygłosił wieloletni osobisty papieski sekretarz kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski senior.

Archidiecezja Krakowska wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego oraz Instytutem Dialogu Międzykulturowego św. Jana Pawła II w Krakowie zorganizowały także jubileuszowy koncert. W górnym kościele papieskiego sanktuarium na Białych Morzach zabrzmiała muzyka m.in. utwory Mozarta, Bacha, Händla i Pergolesiego.

Uroczystości związane z obchodami 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II miały być połączone z obradami plenarnymi Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej, ale z powodu objęcia kwarantanną Sekretariatu KEP, który jest odpowiedzialny za organizację obrad, Przewodniczący Episkopatu wraz z Prezydium podjął decyzję o przełożeniu zebrania plenarnego na koniec czerwca.

Zobacz także...

Mamy dwóch nowych szafarzy

Zobacz więcej

Jubileusz 25-lecia posługi czterech naszych szafarzy

Zobacz więcej

Zapraszamy dzieci na Serdeczną Osadę

Zobacz więcej

Rekolekcje „Adoratio” w Niepokalanowie

Zobacz więcej