Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zainaugurował wielkopostne pielgrzymowanie wiernych po kościołach stacyjnych Poznania. W homilii rozważał symbolikę prochu, znaczenie nawrócenia i praktyk pokutnych.
„W Piśmie Świętym proch to najpierw nicość. Z prochu, czyli ex nihilo został stworzony człowiek i prochem się kończy jego istnienie. Inaczej mówiąc, proch to symbol kruchości ludzkiej egzystencji i śmiertelności człowieka” – zauważył abp Gądecki.
Metropolita poznański podkreślił, że tylko Chrystus potrafi przemienić każdą grzeszną sytuację w nowe wylanie łaski. „Ilekroć rzeczywiście spotkamy Chrystusa, tyle razy możemy doświadczyć Jego przebaczenia, a potęga Jego miłości przywraca nam radość z naszego zbawienia” – mówił abp Gądecki.
Przewodniczący Episkopatu Polski zaapelował, by wierni przeżyli dni Wielkiego Postu jako niezwykłe doświadczenie duchowe. „W tych okolicznościach sam Jezus wskazuje nam właściwe środki – jałmużnę, modlitwę i post – które ułatwią nam wewnętrzną i wspólnotową odnowę. Są to trzy podstawowe praktyki, jakie przyczyniają się do oczyszczenia człowieka przed Bogiem” – mówił abp Gądecki.
Metropolita poznański przekonywał, że praktyki pokutne podyktowane są potrzebą wewnętrznego oczyszczenia, uwolnienia się od trucizny namiętności i zła, aby uważniej wsłuchiwać się w słowo Boga i gorliwiej służyć braciom.
„Te trzy praktyki pokutne mają wspólny mianownik, a jest nim miłość. Z miłości mamy się modlić, z miłości wspierać naszych braci w potrzebie, z miłości wreszcie mamy odmówić sobie pokarmu dla ciała, aby odkryć, że tym, co daje nam prawdziwe życie jest słowo Boga Żywego” – mówił abp Gądecki.
Uczestnicy pierwszej stacji wielkopostnego pielgrzymowania modlili się szczególnie o ducha pokuty i nawrócenia w Kościele.