Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, udzielił święceń kapłańskich dziewięciu diakonom Archidiecezji Poznańskiej.
Msza św. połączona z obrzędem udzielenia święceń prezbiteratu odbyła się w katedrze poznańskiej w sobotę, 23 maja, o godz. 10. W katedrze – ze względu na obostrzenia sanitarne – obecni byli tylko najbliżsi święconych kapłanów, a uroczystość transmitowana była przez TVP i portal internetowy.
„Zadania duszpasterskie kapłana ilustruje najprościej biblijny obraz Dobrego Pasterza. Gdy Pismo Święte mówi o pasterzu z krwi i kości, wskazuje na kogoś, kto bierze odpowiedzialność za określoną grupę wiernych, jest opiekunem, przewodnikiem, wychowawcą i obrońcą powierzonych mu ludzi” – mówił abp Stanisław Gądecki.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że pasterska posługa apostołów i prezbiterów powinna sprawdzać się nie tylko w sytuacji zwyczajnej, ale przede wszystkim w sytuacjach nadzwyczajnych, gdy szukają owiec, które zagubiły się, zostały okaleczone lub się rozproszyły.
„Prezbiterzy są powołani do przedłużania obecności Chrystusa, jedynego i Najwyższego Pasterza, poprzez naśladowanie Jego stylu życia i ukazywanie Go w sposób przejrzysty powierzonej im owczarni” – mówił abp Gądecki. Przypomniał, że wśród przymiotów życia kapłańskiego, wraz z cechami dotyczącymi wiary i życia duchowego, św. Paweł apostoł wymienia typowo ludzkie cechy – gościnność, trzeźwość, cierpliwość, łagodność, wiarygodność i dobroć serca.
„Bez tych predyspozycji do spotykania, poznawania i nawiązywania relacji z braćmi w sposób szczery i naznaczony szacunkiem nie można dawać prawdziwie radosnego i wiarygodnego świadectwa o Chrystusie i Jego Ewangelii” – podkreślił abp Gądecki.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wskazał na wyjątkowość święceń kapłańskich przypadających w bliskości beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i w roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Przypominając słowa Prymasa Tysiąclecia podkreślił, że kapłańska miłość bliźniego jest cnotą nadprzyrodzoną.
„Miłość owiec, a nie jakieś upodobanie w społecznej ruchliwości, każe nam otwierać i prowadzić różne instytucje religijne mające zaradzać potrzebom ludzkim. Miłość pasterska każe nam szukać owiec zagubionych, wspierać odnalezione, pielęgnować i uświęcać, naśladując najwierniej Dobrego Pasterza” – zauważył abp Gądecki.
Nawiązując do słów św. Grzegorza Wielkiego, że „sztuką ponad sztuki jest rząd dusz”, zachęcał neoprezbiterów, by byli „artystami” duszpasterstwa.
Święcenia otrzymało dziewięciu diakonów:
- dk. Szymon Antczak z parafii pw. św. Wojciecha w Poznaniu,
- dk. Damian Koper z parafii pw. Najświętszej Bogarodzicy Maryi w Poznaniu,
- dk. Marcin Łabęcki z parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Poznaniu,
- dk. Paweł Matuszewski z parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Poznaniu,
- dk. Tomasz Pawelec z parafii pw. Pierwszych Polskich Męczenników w Poznaniu,
- dk. Sławomir Rzepka z parafii pw. św. Marcina Biskupa w Mchach,
- dk. Patryk Wendeker z parafii pw. Nawrócenia Świętego Pawła w Poznaniu,
- dk. Marcin Wojciechowski z parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia i św. Michała Archanioła w Górce Duchownej,
- dk. Dawid Wojdowski z parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia i św. Michała Archanioła w Górce Duchownej.