„W sprawowaniu Mszy w pustym kościele jest miłość. I jest to miłość bardzo konkretna, bo przecież jesteśmy zjednoczeni duchowo, polecamy Bogu intencje chorych, cierpiących, tych, którzy się boją, którzy są samotni. Wszyscy rozumiemy, że ta izolacja nie jest po to, żeby nas rozdzielić, ale jest dla naszego wspólnego dobra” – mówi w wywiadzie dla „Przewodnika Katolickiego” abp Wojciech Polak.
W najnowszym e-wydaniu „Przewodnika Katolickiego”, które od środy 25 marca jest dostępne na stronie pisma Prymas Polski abp Wojciech Polak odpowiada na pytania o obecną sytuację, zbliżającą się Wielkanoc i wprowadzone ograniczenia, także te dotyczące bardzo ograniczonej liczby uczestników Mszy świętych.
„To na pewno jest bardzo konkretna ofiara i po ludzku – bolesna trudność” – mówi.
„Dostrzegam w tym jednak także doświadczenie oczyszczające i pokazujące, jak bardzo wobec takich sytuacji człowiek sam z siebie jest słaby. Nie ma dobrego pomysłu, co zrobić – można tylko zaakceptować to doświadczenie, zaakceptować swoją słabość i rozumieć, że w samotności, w sprawowaniu Mszy w pustym kościele jest miłość. I jest to miłość bardzo konkretna, bo przecież jesteśmy zjednoczeni duchowo, polecamy Bogu intencje chorych, cierpiących, tych, którzy się boją, którzy są samotni. Wszyscy rozumiemy, że ta izolacja nie jest po to, żeby nas rozdzielić, ale jest dla naszego wspólnego dobra” – podkreśla abp Wojciech Polak.
Pytany o pojawiające się wizje apokaliptyczne i różne opinie Prymas przyznaje, że w takich sytuacjach zawsze ujawniają się skrajne cechy i postawy.
„Z jednej strony widzimy miłość, poświęcenie, wiarę, nadzieję, z drugiej pokusę pogrążenia się w beznadziei, szukania w tym trudnym doświadczeniu rozwiązań „na skróty”, niekiedy wręcz magicznych. To jest niestety stała pokusa człowieka” – stwierdza abp Polak przywołując jako przykład Izraelitów szemrzących pod Synajem, którzy pod nieobecność Mojżesza zaczęli czcić złotego cielca.
„Musimy to sobie wzajemnie przypominać i na nowo uświadamiać, musimy zachować czujność i burzyć bałwochwalcze ołtarze bożków, szczególnie wtedy, gdy karmieni lękiem i niepewnością próbujemy, jak Izraelici, szukać łatwych odpowiedzi i rozwiązań.
Dlatego proszę: módlmy się, czytajmy Pismo Święte, czytajmy katechizm, niech to oczyszcza nas samych, niech promieniuje na innych i pomaga nam ze spokojem i ufnością wytrwać w tej trudnej sytuacji” – prosi abp Polak.
Cały wywiad dostępny na http://e.przewodnik-katolicki.pl
„Przewodnik Katolicki” ukazuje się obecnie w formie e-wydania. W bieżącym numerze także m.in. tematy: Jak pojednać się z Bogiem w czasie pandemii i przymusowej izolacji, kiedy nie można odbyć sakramentalnej spowiedzi; co z wyborami?, a także edukacja przed komputerem.
ekai.pl