Usługuje, gdy przygotowywany jest ołtarz i dary ofiarne, potrzebne do ofiary Mszy Świętej. Pomaga również po zakończeniu Eucharystii.
Ministrant niesie pewne określone przedmioty, które dla liturgii są niezbędne i mają dla niej szczególnie ważne znaczenie. Mają ona ludziom wierzącym coś przedstawiać i wskazywać na inną rzeczywistość.
Ministrant przez służenie wskazuje, że każde nabożeństwo liturgiczne sprawowane w kościele jest nie tylko sprawą kapłana, lecz sprawą całej parafii i wszystkich wiernych.
1. Kandydat – jest się nim od momentu włączenia do grona kandydatów – do momentu pełnego przyjęcia do wspólnoty mnistranckiej. W tym czasie chłopcy przygotowują się do służby. Ich strojem jest sama komża, którą otrzymują w momencie włączenia do grona kandydatów.
2. Ministrant młodszy – strojem ministranta młodszego jest czerwony kołnierz i sutanka oraz komża.
3. Ministrant starszy – zostaje się nim pod koniec szkoły podstawowej, z nominacji księdza opiekuna i prezesa ministrantów. Strój ministranta starszego to biała alba przepasana cingulum.
4. Lektor – ministrant, który został odpowiednio przygotowany do swojej posługi poprzez ukończenie specjalnego kursu lektorskiego. Lektor zostaje ustanowiony przez biskupa w Katedrze Poznańskiej. Strojem lektora jest alba przepasana cingulum oraz krzyż lektorski, który został mu wręczony przez biskupa.
5. Ceremoniarz – najwyższy stopień ministrantury. Zostaje się nim po ukończeniu specjalnego kursu ceremoniarskiego. Ceremoniarz, podobnie jak lektor, zostaje ustanowiony przez biskupa w Katedrze Poznańskiej. Strój ceremoniarza to alba przepasana cingulum oraz krzyż ceremoniarski, który został mu wręczony przez biskupa.
NIEDZIELA
07:30
09:00
10:15 suma
11:30 z dziećmi
12:45
19:00
PON-PT
07:00
18:00
18:30
SOBOTA
07:00
18:30