Chór „Corda Cordi”
Duszpasterz
ks. Ryszard Adamczak
Dyrygent
Agnieszka Panas
Prezes Chóru
Grzegorz Stawiński
CORDA CORDI – ZAKOCHANI W ŚPIEWIE!
Czy można zakochać się w chóralnym śpiewie? Zdecydowanie TAK! Lecz trzeba go najpierw odkryć… Znaleźć w sobie tę pasję…
Chórzyści z CORDA CORDI to właśnie tacy zakochani pasjonaci. Łączy ich nie tylko zamiłowanie do wspólnego śpiewania, ale także (a może przede wszystkim…) wzajemna sympatia i przyjaźń. Bo kiedy podejmuje się wspólnie jakiś wysiłek, razem odczuwa satysfakcję z dobrze wykonanej pracy, to nie może być inaczej – narodzi się bliskość i „chóralne braterstwo”. No i serdeczność, bo przecież CORDA CORDI to SERCE SERCU!
Chcemy nieco opowiedzieć o chóralnym życiu… Bo może się wydawać, że to tylko mozolne próby, czytanie tych tajemniczych nut i śpiewanie – w dodatku jak dyrygent każe. A to jedynie niewielka część śpiewaczej codzienności.
Chór Corda Cordi pod dyrekcją Agnieszki Panas powstał w 2001 roku przy parafii Najświętszego Serca Jezusa w Śremie, by śpiewem włączać się w liturgię Mszy Świętej. I tak też rozpoczęło się kolędowanie w Boże Narodzenie, uroczyste śpiewanie podczas Triduum Paschalnego i innych świąt parafialnych, czasem koncertowanie w okolicznych miejscowościach. Szybko okazało się, że takie śpiewanie sprawia ogromną przyjemność! Że tworzenie współbrzmienia z sopranów, altów, tenorów i basów jest fascynujące i urzekające (choć czasem może coś nie wyszło…, i trochę fałszu się pojawiło…).
I niesamowite odkrycie – potrafimy śpiewać w chórze!
W styczniu 2007 roku chórzyści po raz pierwszy podjęli wyzwanie zaśpiewania na Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Zetknięcie się „nieopierzonego” chóru z innymi zespołami z całego kraju było budującym doświadczeniem. Zwłaszcza, że kolęda „Oj Maluśki, Maluśki…” mocno ujęła słuchaczy oraz konkursowe jury, które przyznało śpiewakom z Corda Cordi pierwsze miejsce w kategorii chórów kościelnych. Niesamowite zaskoczenie i przeogromna radość!
Warto więc wzmagać wysiłek, by śpiewać coraz lepiej oraz wzbogacać repertuar o ciekawe i bardziej ambitne utwory. A trzeba przyznać, że dyrygentka Agnieszka ma niebywałe zdolności, by okiełznać rozgadaną chóralną brać i zmotywować do solidnej pracy. Ma też niesamowity zmysł doboru repertuaru, by był różnorodny i jednocześnie z przyjemnością wykonywany przez chórzystów.
I tak też rozpoczęła się przygoda z wyjazdami na różnorodne chóralne konkursy – do Chełmna, Żor, Warszawy, Poznania, Gniezna, Torunia, Będzina, Prusic, Rumi, Strzepcza czy Bydgoszczy. Zmagania z chórami z całej Polski (a czasem i spoza jej granic) dawały ogromną satysfakcję oraz zadowolenie, że pomiędzy innymi świetnymi zespołami może zaistnieć nasz śremski chór. A warto dodać, że chór Corda Cordi był wielokrotnie laureatem ogólnopolskich konkursów, a Śrem dumnie wymieniany pośród innych miast.
Także ostatni czas sporo przyniósł w życiu chóru… Wielką radością było wyśpiewanie w czerwcu 2017 roku I miejsca w kategorii chórów parafialnych na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Sakralnej „Pater Noster” w Strzepczu, gdzie w wykonaniu śremskiego zespołu zabrzmiało energiczne „Baba Yetu”, czyli modlitwa „Ojcze nasz” w języku swahili. Tam też dyrygentka Agnieszka Panas otrzymała zasłużone wyróżnienie za „atrakcyjny dobór repertuaru”. W październiku 2018 roku chór wziął udział w Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Maryjnej „Maryi Matce” w poznańskiej farze zajmując II miejsce, a następnie w X Ogólnopolskim Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni plasując się w „srebrnym pasmie”.
To prawda, że podejmowanie konkursowych wyzwań wymaga wytężonej pracy. Jednak każdy chórzysta wie, że właśnie takie przedsięwzięcia motywują do przyjścia na próbę, a odniesione sukcesy inspirują do dalszej pracy. No i jeszcze dodatkowa wartość wyjazdów – integracja i niebanalne poznawanie nowych miejsc! Nocne spacery po plaży w Rewie, odkrywanie jesiennego Chełmna (miasta zakochanych!), smakowanie toruńskich pierogów popijanych grzanym winem… Fantastyczne!
Także w Śremie chór angażuje się w wiele inicjatyw. Oczywiście najistotniejsza jest śpiewacza służba w parafii. Ale i poza nią sporo się dzieje – udział w „Ojczystych wigiliach” w KCEK, kolędowanie dla osób chorych przebywających w domach pomocy, koncertowanie z pieśniami bożonarodzeniowymi czy pasyjnymi w kościołach. A czasem letnimi wieczorami chórzystów pochłania zupełnie odmienny klimat ogniska i pieczonej kiełbaski oraz gitary w towarzystwie fletu i djembe.
Chór Corda Cordi działa już 17 lat spotykając się na próbach w środy i piątki o godzinie 20.30 w auli Jana Pawła II przy kościele NSJ. Jest otwarty na każdego, kto chce dołączyć do wspólnego śpiewania i przeżycia tej niesamowitej przygody. Czy trzeba znać nuty? Nie… Mało kto się w nich dobrze orientuje (oczywiście poza dyrygującą Agnieszką).
Jak mówił papież Franciszek – „wstań z kanapy” i dołącz bez obaw do chóru Corda Cordi. Szczególnie potrzebni są panowie, którzy swym basem czy tenorem pięknie wypełniają kobiece głosy.
Śpiewanie w chórze to pasja! Dla wielu jest formą modlitwy, spotkaniem z drugim człowiekiem, dobrym wykorzystaniem czasu czy też po prostu przyjemnością. Nie daj się prosić, a zwłaszcza gdy czujesz w sobie choć kropelkę pragnienia dołączenia do chóralnej braci. A jeśli nawet ten artykuł Cię nie przekonuje, to tym bardziej przyjdź, by przekonać się osobiście, że chórzyści to zwyczajni śmiertelnicy, którzy po prostu lubią to, co robią.
Znajdź nas na FB „Chór Corda Cordi przy parafii NSJ w Śremie
Chór powstał w 2002 roku, głównie z inicjatywy księdza Proboszcza Ryszarda Adamczaka oraz księdza Jędrzeja Piaska. Głównym celem istnienia chóru jest ubogacanie liturgii i uroczystości parafialnych. Poza tym jednak chór bierze aktywny udział w przedsięwzięciach odbywających się poza parafią. Jest zrzeszony w Związku Chórów Kościelnych CEACILIANUM – z tego tytułu uczestniczy w corocznych diecezjalnych przeglądach odbywających się w Poznaniu. W roku 2006 nasz chór miał zaszczyt śpiewać w Katedrze Poznańskiej podczas Mszy Świętej transmitowanej przez radio Emaus. Również w ubiegłym roku chór zorganizował dwa koncerty charytatywne na rzecz odrestaurowania zabytkowych organów w kościele w Dalewie – był to Koncert Pieśni Pasyjnej oraz Koncert Psalmów.
Najświeższym osiągnięciem chóru jest zdobycie pierwszego miejsca w kategorii „Zespołów działających przy parafiach” na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, który odbył się w dniach 4-7 stycznia 2007 r. Warto dodać, że w eliminacjach do tego festiwalu w całej Polsce wzięło udział 18 tysięcy uczestników – a patronat nad festiwalem objął Prezydent RP Lech Kaczyński.