Parafia Najświętszego Serca Jezusa w Śremie,

Archidiecezja Poznańska

Dlaczego warto odmawiać brewiarz?

Dodano: 13.03.2023

Liturgia Godzin lub po prostu brewiarz kojarzy się często z modlitwą osób duchownych. I to prawda, bowiem już od święceń diakonatu księża są do tego zobowiązani. Również w wielu zakonach osoby konsekrowane odmawiają całość lub tylko niektóre części. Jednak warto zdać sobie sprawę, że Liturgia Godzin to nie tylko modlitwa osób duchownych i konsekrowanych, a modlitwa całego Ludu Bożego. Tak więc świeccy również mogą się nią modlić, a nawet powinni! Już w samym wprowadzeniu do brewiarza jest to zaznaczone, że Liturgia Godzin to „codzienna modlitwa Ludu Bożego”.

W jednej chwili poczuj wspólnotę ludzi z całego świata

Liturgia Godzin jest ułożona w taki sposób, by wszystkie pory dnia i nocy uświęcać przez uwielbienie Boga. Gdy na całym świecie kapłani oraz świeccy modlą się wspólnie w tym samym momencie, wybrzmiewa w tym momencie jeden wielki głos Kościoła skierowany do Boga. Warto zdać sobie sprawę z tego, jak potężna to modlitwa. Nawet gdy sam we własnym pokoju otwierasz brewiarz, tworzysz wspólnotę! Gdy zaczynasz się modlić, pomyśl jak wiele osób modli się teraz z Tobą tymi samymi tekstami czytań i psalmów. To niesamowite, jak wielką wspólnotę tworzymy, w takich właśnie chwilach można to sobie uświadomić.

Brewiarz – lek na regularność modlitwy

Często od innych osób można usłyszeć, że mają problem z modlitwą, z jej regularnością. Nieraz wśród obowiązków i różnych spraw trudno znaleźć moment na modlitwę – i jak się za to w ogóle zabrać? A może sam masz z tym problem?

Tutaj na ratunek przychodzi właśnie modlitwa brewiarzowa, która dla takich osób będzie prawdziwym lekarstwem. Książka leżąca przy łóżku, na stole, w torbie będzie przypominać o modlitwie. Pomaga się zmobilizować i przebrnąć przez konkretne teksty modlitwy, szczególnie wszystkim zapominalskim utrzymać regularność modlitwy i pozostać przy tym. Nie trzeba jednak się rzucać na głęboką wodę i odmawiać wszystkie godziny – na dobry start można mówić tylko jedną lub dwie z godzin np. jutrznię na początku dnia lub kompletę przed snem. Z czasem można wprowadzić kolejne części, gdy zaczniemy nabierać rytm naszej modlitwy.

Części Liturgii Godzin

Dwa główne bieguny Liturgii Godzin to Jutrznia i Nieszpory. Rano w czasie jutrzni prosimy o Boże błogosławieństwo na cały dzień, by uświęcał naszą prace i wydarzenia, które nas czekają. Jutrznia jest też wspomnieniem zmartwychwstania Chrystusa. Natomiast wieczorną modlitwą są nieszpory, które stanowią dziękczynienie za miniony dzień. W czasie wieczornego oficjum wspominamy Ostatnią Wieczerzę oraz krwawą ofiarę Jezusa na krzyżu. Godzina czytań nie jest związana z żadną konkretną porą, można ją odmawiać ją w każdej chwili. Oprócz psalmodii zawiera czytania z Pisma Świętego i Ojców Kościoła lub innych wybitnych autorów kościelnych. W brewiarzu znajdują się jeszcze 3 modlitwy w ciągu dnia: przedpołudniowa, południowa i popołudniowa. Przed spaniem odmawia się kompletę, czyli modlitwę na zakończenie dnia, podczas której dokonujemy rachunku sumienia, przepraszamy za wszelkie winy, których dostąpiliśmy w kończącym się dniu. I tak uświęcamy nasz cały dzień.

Brewiarz to czytanie Pisma Świętego

Modlitwy brewiarzowe składają się z tekstów Pisma Świętego. Modląc się brewiarzem, rozważamy więc Słowo Boże. Na każdy dzień przypadają kolejne fragmenty, dzięki temu nieustannie możemy o każdej porze rozważać teksty biblijne, pozwalając Słowu przeniknąć do naszego życia. Pozwól mówić Bogu do siebie w tej codziennej normalności, uświęcając swoje troski. Dzięki regularnej modlitwie brewiarzem masz stały kontakt ze Słowem Bożym – można by wręcz powiedzieć, że o każdej porze dnia i nocy, dosłownie!

Warto więc spróbować modlitwy brewiarzowej, możemy dzięki temu nabrać regularności, modlić się jednocześnie z całą Wspólnotą Kościoła i jednocześnie czytać Słowo Boże. Liturgia Godzin to przepiękna i wspaniała modlitwa. Nie musisz kupować czterech grubych tomów, wystarczy że pobierzesz aplikację na telefon lub znajdziesz wersję online w internecie. Spróbuj, ale nie poddawaj się po pierwszym razie. Niektórzy potrzebują nabrać wprawy, ale naprawdę warto! Modlitwa przyniesie obfite owoce.

Łukasz Zieliński

Zobacz także...

8 grudnia spotkanie dla Adorujących z okazji 1. rocznicy działania Kaplicy Wieczystej Adoracji w Śremie

Zobacz więcej

Sympozjum o Abp Baraniaku

Zobacz więcej

1 i 2 listopada – porządek nabożeństw

Zobacz więcej

Spowiedź przed Uroczystością Wszystkich Świętych w naszym kościele

Zobacz więcej