Parafia Najświętszego Serca Jezusa w Śremie,

Archidiecezja Poznańska

Cudowna moc Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Dodano: 24.03.2019

Nowenna do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy to popularna modlitwa, w której Maryja zaprasza nas do przyjęcia z ufnością i miłością woli Bożej i skierowania serca ku Bogu. To Ona jest patronką najbardziej potrzebujących, tych, którzy są smutni, samotni, pozostawieni sami sobie.

Nowenna do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy to znane i praktykowane nabożeństwo. Zostało zaaprobowane przez Stolicę Apostolską. Za wstawiennictwem Maryi wierni otrzymują łaski, a ich prośby są wysłuchiwane.

Początki kultu

Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy związany jest z historią obrazu. Pochodzi on z przełomu XIV i XV wieku. Dzięki papieżowi Piusowi IX ikona została wprowadzona do kościoła redemptorystów. Wraz z rozpowszechnianiem się kultu Matki Boskiej Nieustającej Pomocy szerzyły się specjalne nabożeństwa ku jej czci, w tym również nowenna. Krzewiły ideał modlitwy, która odbywała się zazwyczaj po popołudniu, w pierwszą niedzielę miesiąca.

Wówczas wierni modlili się przed obrazem Matki Boskiej, kapłan wygłaszał okolicznościowe kazanie, odczytywano intencje bractwa. Następnie wystawiano Najświętszy Sakrament, śpiewano litanię. Nabożeństwo zakończone było uroczystym błogosławieństwem.

Matka, która nieustannie pomaga swoim dzieciom

Nowenna została zapoczątkowana przez ojca Andrew Browne’a CSsR. Odprawiono ją z jego inicjatywy 11 lipca 1922 roku w kościele św. Alfonsa w Saint Louis. Na początku nazywano ją „Novenolialia”. Od roku 1927 praktyka nabożeństwa była kontynuowana jako nowenna nieustająca, która rozpowszechniła się po wielu innych miastach Stanów Zjednoczonych, Kanady, Dalekim Wschodzie, Ameryce Południowej i Afryce.

Do Europy nowenna dotarła dzięki redemptorystom. Na „starym kontynencie” odprawiano ją po raz pierwszy w 1943 roku z prośbą o ocalenie Europy. W Polsce po raz pierwszy odmówiono ją 23 stycznia 1951 roku w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach. Następnie w Krakowie, Sosnowcu, Słupsku, Opolu, Poznaniu i Wrocławiu.

Maryja wyprasza cuda

W Toruniu z inicjatywy ks. Szczurka 12 grudnia 1951 roku wprowadzono nieprzerwaną tradycję odprawiania nowenny w każdą środę. W wielu kościołach nabożeństwo jest odprawiane stale, w konkretny dzień tygodnia. Wówczas nosi nazwę nowenny nieustającej. Wierni składają na kartkach swoje prośby i podziękowania Matce Bożej. Są one odczytywane na głos, a we wszystkich zanoszonych intencjach jest odprawiana nowenna.

Zazwyczaj po skończonej modlitwie sprawowana jest msza święta, podczas której prośby i dziękczynienia są zanoszone ponownie do Boga, za wstawiennictwem Maryi.

Wierni zgłaszają liczne łaski, które otrzymali za przyczyną Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. To ona jest patronką najbardziej potrzebujących, tych którzy są smutni, samotni, pozostawieni sami sobie. Dla wielu nowenna jest publicznym świadectwem wiary i zawierzeniem siebie i najbliższych opiece Maryi.

Ona zna ludzkie cierpienia

Nowenną modliła się Katarzyna Jakubowska. Gdy kolejnej ciąży nie udało się utrzymać, kobieta straciła nadzieję, że kiedykolwiek zostanie mamą. Zaczęła modlić się systematycznie Nowenną do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

Prosiła, by Maryja, jako kobieta, żona i matka zrozumiała jej sytuację i pomogła jej. Błagania Kasi zostały wysłuchane. Dziś, wraz z mężem Danielem, są szczęśliwymi rodzicami 2-letniej Zuzi.

pl.aleteia.org

Zobacz także...

Życzenia z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego

Zobacz więcej

Spowiedź przedświąteczna w Śremie

Zobacz więcej

Podział na grupy – spotkania kandydatów do bierzmowania

Zobacz więcej

Zachęcamy do uczestnictwa w roratach

Zobacz więcej