Parafia Najświętszego Serca Jezusa w Śremie,

Archidiecezja Poznańska

Biskupi zmarli w ostatnim roku

Dodano: 02.11.2020

Listopad jest miesiącem szczególnej pamięci o zmarłych. Spośród biskupów w ostatnim roku odeszli m.in. kard. Zenon Grocholewski i kard. Marian Jaworski, którzy posługiwali poza Polską. Zmarł również zasłużony dla duszpasterstwa rodzin w naszym kraju bp Stanisław Stefanek i współorganizator ogólnopolskiego duszpasterstwa niewidomych bp Bronisław Dembowski.

Kardynał Zenon Grocholewski

W Rzymie, 17 lipca tego roku, zmarł pochodzący z archidiecezji poznańskiej śp. kard. Zenon Grocholewski, wieloletni prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. Przebywał tam od 1966 roku, pracując m.in. w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej oraz Sądzie Kasacyjnym Państwa Watykańskiego. Współpracował z trzema papieżami: Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem. Był wybitnym znawcą prawa kanonicznego, autorem ponad 550 publikacji w 12 językach. Zasłużył się również dla dzieła pojednania.

Kardynał Marian Jaworski

Inny kardynał pochodzący z Polski – kard. Marian Jaworski, emerytowany metropolita lwowski, przyjaciel św. Jana Pawła II zmarł 5 września 2020 roku w Krakowie. Zanim został arcybiskupem we Lwowie i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Ukrainy pełnił m.in. funkcję pierwszego rektora Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Biskup Bronisław Dembowski

16 listopada 2019 r. w wieku 92 lat odszedł natomiast zasłużony dla duszpasterstwa niewidomych emerytowany biskup włocławski Bronisław Dembowski. W stanie wojennym był on zaangażowany m.in. w prace Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności. Reprezentował też Kościół w obradach Okrągłego Stołu.

Biskup Stanisław Stefanek

Na początku 2020 roku w wieku 83 lat zmarł biskup senior diecezji łomżyńskiej Stanisław Stefanek, który w Konferencji Episkopatu Polski przez wiele lat przewodniczył Radzie ds. Rodziny. Był też członkiem Komisji ds. Misji, Komisji ds. Zakonnych i Komisji ds. Liturgii. 

Biskup Bogdan Wojtuś

Doktor nauk teologicznych, rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie w latach 1982–1988, biskup pomocniczy gnieźnieński w latach 1988–2012, od 2012 biskup pomocniczy senior archidiecezji gnieźnieńskiej. Zasłużył się m.in. posługując duszpastersko małżeństwom i rodzinom. Zmarł mając 83 lata. 

Biskup Józef Zawitkowski

Biskup pomocniczy senior diecezji łowickiej Józef Zawitkowski był znany jako poeta i kompozytor. Był autorem tekstów pieśni kościelnych, takich jak „Panie dobry jak chlebˮ czy też „Abyśmy byli jednoˮ. Pod pseudonimem ks. Tymoteusz publikował m.in. bajki dla dzieci i wiersze.

Biskup Czesław Stanula CSsR

W ostatnim roku pożegnaliśmy też pochodzącego z diecezji tarnowskiej misjonarza redemptorystę bp. Czesława Stanulę CSsR, biskupa seniora diecezji Itabuna w Brazylii. Na misjach – początkowo w Argentynie, a potem w Brazylii – spędził 54 lata i oddał swe życie głosząc Obfite Odkupienie tamtejszym narodom.  

Biskup Jan Niemiec

27 października 2020 r. w Łańcucie, w wieku 62 lat, zmarł ks. bp Jan Niemiec, biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej na Ukrainie, kawaler Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski (2009) i Krzyża Wolności i Solidarności (2018). 

Arcybiskup Juliusz Paetz

W listopadzie 2019 roku w wieku 84 lat zmarł arcybiskup Juliusz Paetz.  Urodził się 2 lutego 1935 roku w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 24 lata później. W latach ’60 wyjechał do Rzymu. Do Polski powrócił w 1983 roku i został biskupem diecezjalnym diecezji łomżyńskiej. Funkcję tę sprawował w latach 1983-1996. Od 1996 do 2002 roku był arcybiskupem metropolitą poznańskim. Zmarł 15 listopada 2019 roku. 

Zobacz także...

Turnus I półkoloni zostaje odwołany

Zobacz więcej

Zapraszamy na Piknik Parafialny na Serdecznej Osadzie 7 lipca

Zobacz więcej

Msze, spowiedź i biuro w czasie wakacji

Zobacz więcej

Zbiórka pieniędzy na windę dla potrzebującego

Zobacz więcej

Msze Święte

NIEDZIELA
07:30
09:00
10:15    suma
11:30    z dziećmi   
20:30

PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
07:00    
18:00    
18:30    

SOBOTA
07:00 
18:30