Historia Parafii

Przy budowie Odlewni Żeliwa w Śremie w latach 1964-1968 opracowano plan osiedla mieszkaniowego na około 15 tys. mieszkańców. W związku z tym ks. Arcybiskup Antoni Baraniak powierzył ks.·Bogdanowi Elegańczykowi zadanie budowy kościoła. Dekretem ks. Arcybiskupa w dniu 28 listopada 1976 został utworzony ośrodek duszpasterski, a wkrótce w styczniu 1977 została utworzona parafia Najświętszego Serca Jezusa. W tym czasie rozpoczęły się prace budowlane według projektu inż. Holasa. Bryła nowoczesnego w owym projekcie kościoła jest typu halowego o·obrysie kwadratu. Świątynia jest dwupoziomowa - dolny poziom obniżony w stosunku do terenu stanowi tzw. dolny kościół, zakrystia oraz Parafialne Centrum Duszpasterskie. Dnia 12 czerwca 1979 ks. Arcybiskup Jerzy Stroba dokonał poświęcenia dolnego kościoła i wmurowania kamienia węgielnego, który poświęcił Jan Paweł II. Pierwsza Msza święta w górnym kościele została odprawiona 24 grudnia 1982 roku, a w dniu 20 kwietnia 1993 r. ks. Arcybiskup Jerzy Stroba dokonał konsekracji kościoła.

Obecnie w dolnym kościele znajduje się obraz Miłosierdzia Bożego oraz Kaplica Wieczystej Adoracji utworzona 24 października 1999 r. jako owoc Roku Jubileuszowego. Jak wiadomo kościół budowany był w trudnym okresie, dlatego w roku 2007 rozpoczęły się prace, w ramach których między innymi założono podłogowe ogrzewanie kościoła, nową granitową posadzkę, zaaranżowano nowe prezbiterium, założono nowe nagłośnienie oraz oświetlenie. W dalszym ciągu trwają prace upiększające świątynię.